En Yeni Taytlı Mayo Modelleri

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.


Taytlı Mayo

Ülkemizin üç tarafın denizlerle çevrilidir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde insanlar denizlerimizin keyfini sürmek için gelirken kapalı olan bayanlar bundan birkaç yıl öncesine kadar rahat bir şekilde denize girmemekteydi. Bunun neden tesettür mayo anlayışının olmamasından kaynaklanmaktaydı. 80’li yılların sonunda bir grup genç girişimci kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tesettür mayo sektörünün açılışını yapmışlardı. Önceleri sadece şort üreten bu firmalar zamanla çocuk ve bayanlara özel tesettür mayosu üretimi yapmaya başladılar. Zamanla farklı markaların da sektöre giriş yapması ise kapalı mayoların tasarımları, çeşitleri, modelleri ve renkleri değişmeye ve artmaya başladı. Tam kapalı mayoların yanı sıra taytlı mayo çeşitleri ile tesettürlü bayanların denizin ve havuzun keyfini çıkarmalarına destek olunmaktadır.

Tesettür, Allah’ın bir emri olup bayanların elleri, yüzü ve ayaklarını vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde kapatmasıdır. Tesettür, bayanların kendilerine haram olan erkeklere karşı uygulamaları gereken bir farzdır. Bundan dolayı erkelerin görebileceği her yerde tesettür anlayışını korumaya özen gösteren bayanlar bu hassasiyetini denizde ve havuzda da göstermektedir. Denize ve havuza girmek nasıl diğer bayanların özgürlüklerini ifade ediyorsa kapalı bayanlar içinde aynı şey söz konusudur. Aslında tayt mayo çeşitlerini sadece tesettürlü bayanlar tercih etmiyor. Güneş ışınlarının insan tenine direk gelmesi cilde zarar vermektedir. Teninin zarar görmesini istemeyen, cildinde güneşe karşı hassasiyet olan, çok kilolu olan veya saklamak istediği kusurları olan bayanlar da tesettür mayolarını tercih etmektedir. Bayanların ihtiyaçlarını karşılamak isteyen markalar yeni tasarımları ile yapılacak seçimi kolaylaştırmak istemektedirler.

Taytlı Mayo Kaç Parçadan Oluşur?

Tesettürlü bayanlar denize girerken biler şık olmak isterler. Şıklık, rahat ve konforu sağlayan mayo çeşitleri daha fazla rağbet görmektedir. Taytlı mayo modelleri özellikle bayanlara özel havuzlara girerken tercih edilmektedir. Denize girerken bayların görme ihtimali yüksek olduğundan tam tesettürlü mayolar giyilmektedir. Tam tesettürlü mayolar, uzun ve üste yapışmayan üst, eşofman tarzında alt ve eşarptan oluşmaktadır. Bu şekilde el, yüz ve ayakların dışındaki bütün beden hatları kapatılmış olmaktadır. Bayanlara özel havuzlarda ise yarım kapalı olarak da ifade edilen taytlı mayolar kullanılmaktadır.

Bayan bayana iken göbekler diz kapağı arasının örtülü olması gerektiğinden dolayı taytlı bir tasarım yapılmaktadır. Yarı kapalı mayolar, askılı, japone kollu veya yarım kollu uzun üst, dar ve dizlere kadar tayt ile boneden oluşmaktadır. Taytlı mayoların altı ve üstü aynı renkte veya farklı renklerde olabilmektedir. Üst kıyafet veya alt tayt farklı renkte olabilir. Çiçekli veya geometrik desenli modeller tesettür firmasında satılmaktadır. Mayo tayt çeşitleri tesettürlü bayanlar kadar denizde daha rahat hareket etmek isteyen bayanlarında tercihi olmaktadır. Normal standarttaki mayolarla sudan çıktığında rahat edemeyenler için yarı kapalı mayolar çok doğru ve ideal bir seçimdir.

Kullanıma Göre Taytlı Mayo Tercihleri

Tesettür mayolar çok çeşitli kumaşlardan ve çeşitli modellerde üretilmektedir. Tesettür mayoları alırken neden ve nasıl kullanacaksa ona göre alınmalıdır. Bundan dolayı mayo almadan önce muhakkak giyme amacını sorgulayıp öyle mayo alınmalıdır. Kullanıma göre mayo tercihleri şöyle yapılmalıdır:

- Çok iyi yüzme bilen ve devamlı suda olmak isteyenler likralı, çok fazla bol olmayan aynı zamanda sıkmayan, sudan çıkıldığında kişinin üzerine yapışmayan, kolay kuruyan, vücut hatlarını belli etmeyen hak arasında paraşüt kumaşı olarak bilinen kumaştan üretilmiş mayoları tercih edebilir. Bayların olmayacağı bir alan ise yüzücü mayolarının üretildiği kumaştan üretilen taytlı elbise mayo Yüzmeyi çok sevenler için çok rahat olacaktır.
- Suda fazla durmak istemeyip arada sırada girecek olup plaj havasını almak ve güneşlenmek isteyenler daha çok tasarımsal şık modelleri tercih etmelidir.
- Hem deniz hem de havuz için mayo almak isteyen tesettürlü bayanlara önerimiz yelekli mayo çeşitleridir. İç kıyafeti vücudu saran yüzücü kumaşından üretilmiş olan yelekli modellerde denize girerken yeleği çıkarıp rahatça yüzülür. Denizden çıktıktan sonra tesettürü yerine getirmek için yelek giyilerek vücut hatlarının belli olması engellenir. Çok kullanışlı olan bu modellere ilgi çok yoğundur.

Kapalılar için özel tesettür modası gelişmeden önce denize gitmek isteyen tesettürlü bayanlar, normal mayo üzerine farklı şeyler ekleyerek kendilerince bir tarz oluşturup denize veya havuz girmekteydi. Bu durum bayanların çekinmesine neden olsa da başka bir çare olmadığından mecburiyetten yapılmaktaydı. Günümüzde ise mekana, kullanım alanına göre değişen taytlı tesettür mayo modelleri özgürlüğün en büyük göstergesidir.  Model ve çeşit seçeneklerinin yanı sıra sadece lacivert, siyah gibi koyu renklere mahkum olmamak oldukça mutluluk vericidir. Bayanlar ten renklerine ve beğenilerine göre sarı, kırmızı, mavi, yeşil, fuşya, lila, mor gibi daha sıralayamadığımız çok çeşitli renklerden birini seçebilirler.

Neden Taytlı Mayo?

Hayatta herkes ne giyeceğine, ne düşüneceğine ve nasıl yaşayacağına özgür iradesi ile istediği gibi karar verebilir. Özgürlük olarak nitelendirilen bu kavram denize nasıl gireceği veya dışarıda nasıl giyineceğine kadar geçerlidir. Bazı insanlar deniz ve havuza girerken bikini veya mayoyu tercih ederken bazıları tesettür kaidelerine uygun olarak girmek isteyebilir. Bu onun en doğal hakkıdır. Bu hakka herkesin saygı duyması ve tercihe göre ürün alabilmesi gerekir. Özgürlüğün gereği olarak üretilen tesettürlü mayonun çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler tam kapalı veya yarı kapalıdır. Yarı kapalı modeller ise uzun veya kısa taytlı mayo modelleri olarak çeşitlenmektedir. Tayt kısa ve uzun olarak çeşitlenirken üst kısmı da ince askılı, kalın askılı, japone kol, uzun kol veya kısa kollu olarak çeşitlendirilmiştir.

Taytlı modeller yüzmeyi kolaylaştırdığında dolayı diğer tesettür modellerine göre daha çok tercih edilmektedir. Ortam uygun olduğu müddetçe kolları ve dizlerden sonraki bacak kısmının açıkta olmasında tesettür açısından bir mahzur görülmemektedir. Bundan dolayı ister uzun kollu isterse ince askılı modellerden herhangi bir tercih edilerek rahatça yüzmenin sefası sürülebilir. Bone denizlerde değil fakat havuzlarda şart olarak koşulmaktadır. Tayt mayo modelleri seçilirken uygun boneyi almayı unutmamak gerekir. Tam kapalı mayolarda bone yerine eşarp kullanılmaktadır. Boyunu göstermeyen bu eşarplar şayet kafadan geçirmeli değilse kulaç atarken devamlı kafadan çıkıp rahatsız etmektedir. Çıkıp çıkmadığını kontrol etmek ise ayrı bir meşakkattir. Bundan dolayı komple başa geçirilen ve kafayı saran modeller tercih edilmelidir.

 Beden Yapısına Göre Taytlı Mayo Tercihleri

Mayo tercihi yapılırken en başta tesettür kriterlerine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Tesettüre uygun standartlarda üretilmiş mayolarda model seçerken beden yapısı oldukça önemlidir. Ardı arası denize gireceğim onu düşünemem demeyin çünkü kadınlık dürtüleri her zaman şık olmayı gerektirir. Beden yapısına göre tesettür mayo tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler:

- Zayıf olup vücut hatlarında herhangi bir kusur görmeyen, denizde rahatlık arayanlar altı uzun taytlı, üstü uzun kollu modellerden vazgeçmemelidir. Nbb taytlı mayo modellerinden tercih yapabilirler. Aslında zayıf olduğu halde basenleri bulunanlar basenlerine örtecek kadar uzunları giyerlerse kendilerini daha rahat hissedecektir.
- Zayıf bayanlar istedikleri renkleri seçmekte özgürdür. İsterse çiçek desenli isterlerse geometrik desenli seçebilirler. Açık renkler veya koyu renklerde onlar için tercihleri arasında yer alabilir. Renk seçimi yaparken açık renkli tene sahip olanlar koyu renkleri, kumral ve esmer olanlar ise açık renkli mayoları seçerlerse daha çok yakışacaktır. Tamamen beyaz veya çok açık renkli mayoların kumaşı kaliteli olmazsa içi çok fazla göstereceğini de unutmamalıdır. Kumaşı kaliteli olanlarda bu sıkıntı yaşanmasa da kalitesizler mayolar bayanlar için büyük bir problem oluşturacaktır.
- Kilolu olan bayanlar veya vücutlarında saklamak istedikleri bölgeler bulunanların büyük beden taytlı mayo modelleri arasında seçim yapmaları tavsiye edilir. Bazı hanımlar kilolarını kapatmak için beğendikleri tasarımın bir büyük bedenini almak istemektedirler. Böyle olduğundan mayo bayanın üzerinde emanet gibi durur. Oysaki büyük bedenliler için özel olarak tasarlanmış olan modeller kiloları kapatırken şık duracak şekilde tasarlandığından daha idealdir.
Her Yaşa Uygun Taytlı Mayo Modelleri
Bayanlar kıyafet seçimlerini yaşlarına göre tercih yaptıklarında daha şık durmaktadır. Tesettürlü bayanların mayo tercihlerinde yaşlarına dikkate alarak seçim yapmaları önerilir. Belli bir yaşın üzerinde, orta yaşın sınırlarını aşmış olanlar için tam kapalı tesettür modelleri tavsiye edilir. Başlarını örtmek için eşarp kullanırlarsa yaşlarına daha uygun olacaktır. Genç hanımlar ise daha çok taytlı modelleri kullanmalıdır. Yaşlılara göre daha fazla yüzdükleri ve denizde daha fazla kaldıkları için rahatlık önemli olacaktır. Kom taytlı mayo çeşitleri arasında boneli olanlar seçilebilir. Kafanın tamamını kaplayacak şekilde saran boneler kulaç atarken kafadan çıkmadığından devamlı düzeltme ihtiyacı olmadığından yüzmeye engel olmaz. Orta yaştaki bayanlar için tavsiyemiz ise altı dar tayt ama üst kısmı dizlere kadar olan tesettür mayolarını tercih etmeleri yönündedir. Şayet mayo denizde giyilecek ise alt taytı ayak bileklerine kadar olup üzerine yelek kullanılmalıdır. Havuzda kullanılacak ise altı dizlere kadar tayt üstü ise kısa kollu olabilir. Yaşlı teyzeler için 56 beden ve hatta battal bedenler mevcut iken genç hanımlar için olan taylı modeller 34 bedenden başlayarak 48 bedene kadar çıkmaktadır.

Taytlı Mayo Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taytlı mayolar uzun veya kısa olarak üretilmektedir. Bayanlar giyecekleri mekana veya beğenilerine göre seçim yapmaktadırlar. Seçim yaparken yüzme eyleminin rahatlığı düşünüldüğü kadar sağlık da düşünülmelidir. Ayrıca taytlı mayo fiyatları, markalara ve kumaşının kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Fakat aynı kalitedeki mayolar bazı platformlarda olduğundan yüksek fiyatlara satılabilmektedir. Zarar görmemek için karşılaştırma yaparak almakta fayda vardır.  Taytlı mayo seçerken dikkat edilmesi ve bir mayoda aranması gereken özellikler;

- Taytlı mayolar vücudu sarmaktadır. Bundan dolayı kumaşının kalitesi çok önemlidir. Naylon ve polyester karışımı kumaşlardan üretilen mayolar sağlığı tehdit etmektedir. Hava almadığından çabuk kurumayan naylon veya polyester kumaşlar mantar ve bakteri oluşumunu hızlandırmaktadır ki bu durum bayanların asla istemeyeceği türden bir rahatsızlıktır. Denizden çıktıktan sonra olabildiğince çabuk kuruyan ve hava geçiren kumaşlar tercih edilmelidir.
- Birinci kalite mayo kumaşından yapılmalıdır. Böylece suya girince şişme yapmamalı ve vücuda yapışmamalıdır.
- Sudan çıktıktan sonra vücuda yapışarak vücut hatlarını belli etmemelidir.
- İnsan sağlığını tehdit eden kimyasallar bulunmamalıdır. Bazı kimyasallar su ile etkileyişime girince daha çabuk tesir etmektedir. Bundan dolayı kimyasalların kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Mayolar genel anlamda rahat kıyafetlerdir. Kilolu bayanlar için özel üretilmiş büyük beden taytlı mayo modellerinin olması rahatlık ve konforu daha çok artırmaktadır. Her yıl tesettür mayo modelleri, tasarımları ve renkleri değişmektedir. Modaya uygun giymek her bayanın hayalidir. Fakat bazı mayolar vardır ki onların modası asla geçmez. Aldığımız mayoyu yıllarca kullanabilmek için başta kaliteli bir ürün seçemeye özen göstermeliyiz. Sudan çıktıktan sonra mayonun bol su ile durulanması gerekir. Denizin tuzu, havuzun kloru yıkanmadığında mayoya zarar verir. Yıkarken asla deterjan kullanılmamalıdır. Sabun ve ılık su ile yıkandıktan sonra sıkmadan gölgede kurutulmalıdır. Su sıcak olduğunda mayonu rengini attırabilir.