Yeni Sezon Tam Kapalı Mayo Modelleri

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.


Tam Kapalı Mayo

Yaz aylarında güneşin tadını çıkarmak, kış aylarında havuz keyfiyle spor yapabilmek için mayo tercih edilmektedir. Muhafazakar bayanlar uzun yıllar kendi tercihlerine göre mayo bulmakta zorlandılar. Çünkü standart modellerde üretilen mayolar tesettür anlayışına uymamaktaydı. Yıllar içerisinde ozon tabakasının incelmesi ile birlikte sadece tesettürlü bayanlar değil tenini güneşin zararlı ışınlarından koruyarak denize girmek ve güneşlenmek isteyen kadınların büyük bir bölümü de tam kapalı mayo arayışı içine girdi. Bayanların tercihinin bu yönde olması firmaların farklı tasarımlar üretmesini sağlamaktadır. Dini gereği tesettürlü olan, cildini korumak isteyen bayanların deniz ve havuz keyfinden mahrum kalmamaları için tesettür mayo çeşitleri üretildi. Halk arasında tam kapalı mayo tabiri yerine genellikle haşema kelimesi kullanılmaktadır.

İlk Tesettür Mayonun Ortaya Çıkışı

1980’li yıllarda muhafazakar bir grup öğrenci kendi ihtiyaçlarını gidermek için bir tekstil firması kurmuş ve yıllar içerisinde denizde giyilmesi için şort üretimi yapmışlardı. Üretime sadece şort ile başlayan firma kadın ve çocuk kategorilerine de geçmiş ve üretimini genişletmiştir. Ülkemizin tam tesettür mayo üretimi yapan ilk firması olmuştur. Bu firmalar bayanların gönül rahatlığı içinde denize ve havuza girebileceği mayolar üreterek muhafazakar bayanlara çok güzel bir kolaylık sağlamış olmuştur. İlk dönemlerde genellikle siyah, lacivert tarzında koyu renklerden az modelli olarak üretilen tesettür mayoları farklı markaların da bu alana girmesi ile çeşitlenmeye başladı. Günümüzde renk, çeşit ve model olarak çok fazla ürün bulmak mümkündür. Ülkemizde üretilen mayolardan artık dünyanın çeşitli ülkelerine ihracat yapılmaktadır.

İlk Tesettür Mayo Ürünlerinin Değişimi

Tesettür, Allah’ın bir emridir. Tesettür emrine göre el, yüz ve ayakların dışında vücut hatlarını belli etmeyecek kıyafetler giyilmesi gerekmektedir. Yazın denize girerken de dışarıda gezerken de emrin hükümleri aynıdır. Bundan dolayı muhafazakar bayanların, teninde güneşe karşı hassasiyet bulunan bayanların ve güneş lekelerinden korunmak isteyen bayanların tercihi tam kapalı tesettür mayo çeşitlerinden yanadır. Tesettür mayolar ilke dönemlerde az çeşitle üretilirken şimdilerde deniz, havuz ve termal havuz sularının özelliğine uygun kumaşlarda farklı çeşitlilikte üretim yapılmaktadır. Koyu renklerin yerini pembe, fuşya, yeşil, sarı aldı. Farklı tasarımlarla kullanım alanları genişletildi. Eşarbın yanına bone tercihleri, yelekli modeller eklenerek yenilikler devam etti. Böylece her mekanda tesettürü tercih eden bayanlar istedikleri gibi suyun keyfini sürmeye başladılar.

Tesettürlü Mayo Kategorileri

Dünya genelinde İslamiyet karşı başlayan ilginin artması tesettür kıyafetlerine de rağbeti artırmış durumdadır. Tatil için nadir olan muhafazakar otelleri seçmek zorunda olan bayanlar artık mayo derdinden dolayı böyle bir tercih yapmak zorunda değiller. Denize girerken hem şık hem rahat hem de konforlu olmak hem de tesettür anlayışını yerine getirebilmek için tam kapalı mayo çeşitlerinden birini tercih edip kullanabilir. Üretici firmalar bayanların bu ürünleri seçmedeki amaçlarını bilerek titiz çalışmalar yürütmektedir. Tasarımları yaparken tesettür standartlarına uymasına özen gösterilir. Günümüzde üretilen tesettürlü mayo çeşitleri yarı tesettür mayo, tam tesettür mayo ve genç tesettür gibi kategorilere ayrılmaktadır. Çeşitler müşterilerin isteklerine ve ihtiyaçları dikkate alınarak üretilmektedir.

Tam Kapalı Mayoların Özellikleri

Hangi model, hangi çeşit olursa olsun bütün tam tesettür mayo çeşitleri aynı hassasiyetler dikkate alınarak üretilmektedir. Tam tesettür mayo ürünlerinde ortak olarak bulunan özellikleri şöyle sırlayabiliriz:

- Tesettür kaidelerine uygun şekilde tasarlanmışlardır.
- Deniz veya havuz suyunun girip yüzeye çıkmasını engellemek için çok bol olmayıp vücut hatlarını belli etmeyecek şekildedir.
- Islandığında ağırlaşmayan, su itici yüzücü mayosu kumaşlar kullanılmaktadır. Tesettür mayolarında diğer mayolara göre daha çok kumaş kullanıldığından su çekmemesi yüzmeyi kolaylaştırması adına önemlidir.
- Kolay kuruyan ve sudan çıktığında yapışmayan kumaşlardan üretilmektedir.

Genel olarak bulunan özelliklerine ilave olarak bronzlaştıran, terletmeyen çeşitler de yeni üretilen ürünlerde dikkatleri çekmektedir.

Tam Tesettürlü Mayolar mı Yarı Tesettürlü Mayolar mı?

Su keyfinin olduğu deniz, havuz ve termal havuzların hepsine tesettürlü bayanların girmesini kolaylaştırmak için mayolar çeşitlendirilmiştir. Tesettürlü mayoların ilk çıktığı dönemlerde bazı havuzlar tesettürlü mayolar ile girilmesini yasaklamıştı. Bu tür yasaklardan dolayı kapalı bayanlar sıkıntılar yaşamıştı. Günümüzde deniz gibi halka açık alanlar için tam kapalı tesettür mayo, havuz gibi kadın erkek ayrı olan yerlerde ise yarı tesettürlü mayolar üretildi. Tam tesettürlüler, sadece el, yüz ve ayakları açıkta bırakacak bol üst, eşofman alt ve eşarptan oluşmaktadır. Yarı tesettürlüler ise, kısa veya askılı kollu üst, dizlere kadar tayt ve boneden meydana gelmektedir. Bayanlar girecekleri mekana göre tam veya yarı kapalı tesettür mayolar arasında tercih yapabilme lüksüne artık sahipler. Tesettür giyim firmasında her tür tesettür mayo çeşitleri bulunmaktadır.

Tesettürlü Mayo Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her tekstil alanında olduğu gibi tesettür mayolarda da kaliteli ve kalitesiz ürünler bulunmaktadır. Kalitesiz ürünler fiyat olarak ucuz olmasına rağmen yüzmeyi zorlaştıran ve tesettüre uymayan bazı özellikler taşıyabilmektedir. Bundan dolayı ucuz olmasına değil aradığınız özellikleri taşıyıp taşımadığına dikkat ederek tam kapalı mayo seçimini yapmalısınız. Mayo seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

- Güneş ışığı vurduğunda içi belli etmemeli
- Suyu tutmamalı
- Sudan çıkıldığında kişinin üzerine yapışmamalı
- Çabuk kurumalı
- Suyu iten yüzücü mayo kumaşından olmalı
- Kiloları kapatmak için geniş almak yerine büyük beden tasarımları tercih edilmeli