Tesettür Mayo Markaları

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bayanlar arasında mayo derdi baş göstermektedir. Standart özelliklere mayo üreten bası firmalar muhafazakar bayanların isteklerine uygun tesettür mayo üretmektedir. Ayrıca sadece tesettür mayosu üreten firmalar da bulunmaktadır. Birden fazla markanın bulunması hem bol seçenek anlamına gelmektedir hem de daha uygun fiyatların olması manasını taşımaktadır. Mayo markaları ve fiyatları hakkında bilgi edinmek için biraz araştırma yapmak yeterli olacaktır. Tesettür, bayanların Allah’ın emri gereği el, yüz ve ayaklar dışındaki bütün bedeni vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde örtmektir. Tesettür kendine haram olanlara karşıdır ve günlük hayatta, yazın denizde yani her yerde geçerlidir. Tesettür mayosu geçmişi çok fazla olmamakla birlikte çok kısa zamanda çok büyük gelişmeler göstermiş bir sektördür.

İlk marka 1980 yılında kendi ihtiyaçlarını karşılamak için bir grup genç tarafından kurulmuştur.  Bu firmalar ilk ürünlerini tesettüre uygun şort üreterek yapmıştır. Şortun üzerine bayanların ihtiyacının daha fazla olduğunu gören firmalar bayan ve çocuk mayolarını üretmeye başladı. Günümüzde de kendine has müşterileri için üretime devam eden markanın çok özel modelleri bulunmaktadır. Marka ilk dönemler sadece siyah, lacivert gibi koyu renklerden tesettür mayosu üretse de şimdilerde çok çeşitli renklerden oluşan bir kreasyonu bulunmaktadır. Tesettür mayo markaları sayısı günümüzde oldukça fazla olduğundan çok güzel tasarımlar yapılmaktadır. Bu durum seçim yapmayı zorlaşmaktadır. Sezonda ilk defa çıtçıtlı badi tesettür mayo üretimi yapılmıştır. Mayolarda kumaş kalitesi kadar işlemelerin ve dikimin kalitesine de dikkat etmek gerekmektedir. Büzgülü yakalar, işlemeleri kol detaylarıyla yeni sezonda çok farklı modelleri bulunmaktadır. Artan marka sayısı çeşitliliğin en temel sebebidir.

Tesettür Mayoda Modern Yaklaşımlar

Yaz ayları gelince tesettürlü bayanları sahilde ne giyeceğim kaygısı kaplardı. Kendi aradıkları özelliğe uygun mayo bulamadıklarından kendilerince kombin yaparak biraz da tedirginlikle denize girmeye çalışırlardır. Fakat günümüzdeki modellere bakıldığında harika gelişmeleri tebrik etmemek mümkün değildir. Adesea tesettür mayo ürettiği dijital baskılı mayo çeşitleri ile ilk kez modern tesettür mayo adı altında üretim yaptı. Çok güzel geri dönüşümler alan mayo markasını diğer markalar modellerinde modernliği yakalayacak dokunuşlar yaparak takip etti.  Markalar arasında kişiye özel mayo dikiminden, sürreal tasarımlara sahip olanlara kadar çeşitlilik görülmektedir. Son zamanlarda sürreal tasarımları ile kendine özel müşteri kitlesi oluşturan marka sayısı hiç de az değildir. Yeni modellerde son zamanlarda kıyafetlerde de gördüğümüz file ve püskül detayını görmekteyiz. NBB tesettür mayo ve bazı markalar mayonun göğüs kısmında enine ve boyuna esneyebilen file ve yaka kısmına püskül koyarak modellerini zenginleştirmiştir. Sahilde şık olduğu kadar yüzerken de şık olmak isteyen tesettürlü bayanlar için fırfır ve pul payet bazı modellerde kullanılmıştır. Denizde veya havuzda suya girince bozulmayan fırfır ve payetler olcukça şık ve lüks durmaktadır. Modern tesettür mayolarda genellikle iki tür kumaş tercih edilmektedir:

  • Kullanılan kumaşların birincisi oldukça kaliteli mayo kumaşıdır. Kaliteli kumaş hem yüzerken müthiş rahatlık sağlamaktadır hem de duruşu kalitelidir.
  • İkinci kumaş çeşidi ise diğerine göre biraz daha uygu fiyatlı olan süprem kumaştır. Likralı olan bu kumaş diğerlerine göre nispeten daha kaliteli ürünler satan markalar tarafından kullanılmaktadır.

Faklılığı Yakalamak İçin

Deniz, havuz veya termal havuzlarda mayo kullanılmaktadır. Yeni modern modeller üretilmeden evvel tek bir tesettür mayosu bulunduğundan bazı havuzlar bu mayolarla girilmesini yasaklamıştı. Bundan dolayı mağduriyet yaşayan bayanlar muhakkak vardır. Denizde giyilmesi için tam kapalı mayolar, termal ve diğer havuzlar için yarım kapalı mayolar üretilmiştir. Tam kapalı mayolarda, uzun eşofman veya ayak bileklerine kadar uzanan tayt, üstte ise dizlere kadar uzanan vücut hatlarını belli etmeyen ikinci paça vardır. Boynu da kapatacak şekilde bir eşarp mevcuttur. Adesea yarı kapalı mayo, altta uzun veya kısa tayt, üstte ise uzun kollu, yarım kollu, ince veya kalın askılı iki parçadan oluşur. Başta ise kafayı tamamen saran bone bulunur. Yeni sezonda tam kapalı tesettür modellerinde yelekli olana rağbet daha fazladır. Yelekli modellerin altında, yüzücü mayolarının kumaşından üretilen tek ve çift parçanın üzerine giyilen yelek vardır. Yelek sudan çıktıktan sonra bayanın rahat etmesi için üzerine alması düşünülerek yapılmıştır. Denize girdiğinde ise yeleği çıkararak rahatlıkla yüzme imkanı bulmaktadır. En iyi mayo markaları straplez ve etekli modellere önem vermektedir. Çünkü kapalı havuzlara gidecek olan bayanların tercihi straplez ve etekli mayolardan yana olmaktadır.

Büyük Bedenli Bayanlara Özel Tasarımlar

Büyük bedenli bayanlar mayo seçimi yaparken beğendiği modelin en büyük bedenini alarak ihtiyacını karşılamaktaydı. Normal standartlar için dikilmiş olan modellerin en büyüğü alındığında bayanın üzerine tam olmayıp hoş olmayan bir görüntü sergilemekteydi. Ayrıca çok büyük alınan bu mayolar içine su alıp şiştiğinden bayanın yüzmesine de engel olmaktaydı. Oysaki günümüzde adesa mayo ve diğer bazı markalar büyük bedenler için giyildiğinde çok şık duran modeller üretmektedir. Büyük bedenleri giyen bayanlar kilolarını kapatarak hem kendilerini çok şık hissedecek hem de havuza veya denize istedikleri gibi girebilme imkanını yakalayacaklar. Ne dapdar ne de bosbol durmayacak özel kalıplarla üretilen büyük bedenler genellikle tek ve düz renklerden üretilmektedir. Karışık renkli kıyafetler bayanları daha kilolu gösterir. Bunun için tek ve düz renk daha zayıf gösterecektir. Ayrıca zayıf göstermek için açık değil koyu renkler tercih edilmektedir. Kullanımını rahatlatmak için likralı kumaşlardan üretilen büyük beden tesettür mayoları çeşitli aksesuarlar ile detaylandırılmaktadır. Likralı kumaşı beğenmeyen ve tercih etmeyenler için paraşüt kumaşından üretilen modelleri tesettür giyim firmasında bulunmaktadır.

Markaların Mayo Seçimindeki Önerileri

Mayo veya tesettürlü mayo seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Buna göre;

  • Mayonun kumaşı naylon veya polyester olmamalıdır. Ünlü mayo markaları ürünlerinden naylon ve polyester kumaş kullanmazlar. Bu kumaş türleri hava geçirmemektedir. Suda ıslanan bedenin hava alarak kuruması gerekir. Şayet cilt uzun süre ıslak kalırsa mantar, bakteri üremesi gibi bazı rahatsızlıklara maruz kalabilir.
  • Birinci kalite, üste yapışmayan kumaşlar tercih edilmelidir. Sudan çıktıktan sonra rahat hareket edebilmek için vücuda yapışmayanından kullanılmalıdır.
  • Mayo ne vücudu fazla sarmalı nede çok bol olmalıdır. Dar olması rahat yüzmeyi engeller, bol olması ise içine su girmesini ve şişmesine neden olur. Şişen mayo ile yüzmek ise oldukça zordur.
  • Tesettürlü mayolarda başı kapatan eşarbın geçirmeli olanlarından veya kafayı saran bonelerden kullanılması daha doğru olur. Kafadan geçirilenler ve saran boneler yüzme sırasında çıkmamaktadır. Diğer ürünler kafadan çıktıklarından yüzme esnasında devamlı çıkıp çıkmadığını kontrol etmek gerekir.
  • Mayonun kumaşında, işleme veya aksesuarlarında kimyasal bulunmaması mayo bikini markaları için çok önemlidir. Bazı kimyasallar suyla etkileşime girerek vücuda geçebiliyor. Bu da sağlık açısından zararlıdır.

Mayoların seçimi kadar kullanımı da uzun süreli kullanmak için önemlidir. Sudan çıktıktan sonra mayo olduğu gibi bırakılmamalıdır. Denizin tuzu, havuzun kloru mayoya zarar vermektedir. Bundan dolayı sudan çıkınca hemen temiz su ile durulayıp kurutmak gerekir. Yıkarken de deterjan kullanılmamalıdır. Deterjanlar mayoların rengini soldurmaktadır. Ilık suda sabunla yıkanması daha doğrudur. Suyun sıcak olmaması ise mayonun elastikiyetini kaybetmemesi içindir.