Şal Yapımı

Önceden kış günlerinde soğuktan korunmak için kullanılan şal günümüzde yaz kış fark etmeden her mevsim aksesuar olarak kullanılmaktadır. Tekstil firmalarının ürettiği bayan şal modelleri dışında özellikle bayanlar evde şal yapımı ile istedikleri model şalı kendileri yapmaktadırlar. Tığ işi ile ya da şiş ile örgü olarak yapılan şal modelleri özellikle kadınların yaratıcıkları ile birleşince ortaya farklı modeller çıkmaktadır.

Soğuk kış günlerinde soğuktan korunmak için hem dışarıda hem de evde rahatlıkla kullanılan şal modelleri genelde yünden şiş ile yapılır. Kısın soğuk havalarda dışarıda mont ya da kaban üzerine şal kullanımı her yaştan kadının hem sıcaklık sağlaması hem de şık durması sebebiyle tercih edilmektedir. Aynı şekilde kış günlerinde evde de özellikle yün şal sıcak tuttuğu için sıkça kullanılmaktadır.

Evde Şal Yapımı

Tekstil ve giyim firmalarının da satışa sundukları şal modelleri olmaklar beraber çoğu kadın evde kendi el emeği ile şal yapmaktadırlar. El emeği şal yapan kadınlar şal yapımı modelleri kendi yaratıcıkları ile birleştirip hem kendi kullanabilecekleri hem de satabilecekleri modeller yapmaktadırlar. Tığ veya şiş ile şal yapan kadınlar şal modellerini birbirlerine vererek modelleri birbirleri ile karıştırarak farklı ve tarz modeller de yapmaktadırlar.

Evde el emeği şal yapan birçok kadın bu yaptıkları şalları internet ve sosyal medya aracılığı satmakta ve para kazanmaktadırlar. Yapılan modellerin dışında kişinin istediği model ve boyutlarda da şal yapma şal satan kadınların verdiği hizmettir. Kişiye özel olarak yapılan şallarda kişi istediği ölçüleri, istediği renk ve modeli şal yapan kişiye belirttiği takdirde kendi zevkine göre severek kullanacağı şallar ortaya çıkar. Ayrıca elde yapılan şal yapımı modelleri kermeslerde, el emeği pazarlarında da satılmaktadır. Pazarlar kermesler şal modellerinin de kadınlar arasında alışverişinin de yapıldığı sosyal alanlardır. En güzel şal yapımı için hem sosyal medyada şallarla ilgili hesapları hem de el işi pazarlarını gezmekte fayda vardır.

Abiye Kıyafetler için Şal Modelleri

Kadınların özel günlerinde giydikleri abiye kıyafetler için şık şal modelleri varır. Genelde tığ ile yapılan simli, parlak iplerle dantelli şal yapımı abiye kıyafetlerle kullanılan şık şal modelleridir. Abiye kıyafetler ile soğuktan korunmak için kullanılan şık şallar kadınların özel günleri için kurtarıcısıdır. Evlenme törenlerinde gelinlerin üşümemeleri için beyaz renk ve dantel ağırlıklı şal modelleri de karşımıza çok çıkmaktadır.

Tesettür Giyimde Şal Modelleri

Tesettür giyimi tercih eden kadınların başlarına bağladıkları başörtüsü yerini son yıllarda şala bırakmıştır. Tesettürlü kadınlar başörtüsü yerine şalı tercih etmektedirler. Kıyafetlerine uygun renk ya da renk ile kombin yaptıkları şallar tesettürlü bayanların vazgeçemedikleri aksesuarları olmuştur. Tığ ya da şiş örgüsü yerine pamuklu kumaş olan başörtüsü olarak kullanılan tesettür şallar elde yapmaya pek uygun değildir. Genelde pamuklu kumaştan olan tesettür şal yapımı makine üretimi olmaktadır. Tesettür kıyafet satan mağazaların özel şal koleksiyonları bulunmaktadır.

Tesettürlü bayanlar için kuaförlerde farklı eşarp bağlama modelleri yapılmaktadır. Aynı şekilde farklı şal bağlama modelleri de kuaförler tarafından yapılmaktadır. Bulunulan ortama göre günlük, spor, abiye şal bağlama modelleri yapılmaktadır.

Şalın Farklı Kullanım Yerleri

Artık her giyim firmasının ürün yelpazesinde şal modelleri bulunmaktadır. Soğuktan korunmak için, ya da tesettür giyimde baş örtüsü yerine kullanılan şalın farklı kullanım alanları da vardır. Bebek sahibi olan anneler bebeklerini kucaklarında taşımak için şalı farklı bağlama şekilleri ile kanguru olarak kullanmaktadır. Özellikle yaz dönemlerinde plajlarda kadınlar saçlarda bandana olarak da şalı sıklıkla kullanılmaktadır.  Kış mevsimi aksesuarı olan şal artık dört mevsim kullanılmaktadır.