Şal Örnekleri

Şal, tesettürlü hanımların en önemli parçalarından biridir. Genelde pamuk ya da ipek kumaşlar daha çok tercih edilir. Şalların, eşarpların birçok farklı desende modelleri bulunmaktadır. Çiçekliden ekoseye, geometrik desenlerde sadeye kadar her zevke ve yaşa hitap eden şal örnekleri bulunmaktadır. Şal birçok kişi tarafından aksesuar olarak görülse de değerlerine bağlı hanımlar için dinin önemli gerekliliklerinden biridir.

Şalın Kullanım Alanları

 Bağlanma şeklinde ya da kullanım tarzında farklılık gösteren şal, tesettürlü hanımların başörtüsü olarak, fular olarak, aksesuar olarak kullanılabilmektedir. Şal çeşitleri ya da eşarp kullanan hanımlar yapacakları kombinlerde giysileri ile şalları arasındaki uyumu oldukça önemserler. Kadın olmanın içten gelen isteklerinden olan süslenmek, abartıya kaçılmadan yapılan şal örnekleri, kadınların bulunduğu ortamda şık olmalarını sağlayacaktır.

Kumaşına Göre Şal Çeşitleri

Kullanılan giysi ile şalın arasındaki uyum oldukça önemlidir hanımlar için. Bu nedenle kıyafet ve şal arasında aranan uyum her zaman sadece renk ve desen ile olmuyor. Kumaşının da oldukça büyük bir etkisi var. Şallar kullanılan kumaşın çeşidine göre farklı isimler alabilmektedir. Oldukça fazla kullanılan türlerden birisi tiwildir. Tiwil şal örnekleri kendi arasında ikiye ayrılırlar. Birincisi sadece tiwil şal. Kalın bir kumaştan üretilen kayma yapmayan bir kumaş türüdür.

Diğeri ise tiwil ipektir. %100 saf ipekten yapılmış olan tiwil ipek daha az kayma yapan ve sura şala göre daha da kalın bir kumaş türüdür. Diğer ipek şallara göre daha sportif bir duruşu vardır. Sura şallar da %100 saf ipekten üretilmiştir. Parlak ve yumuşak bir kumaşa sahip olduğu için şık bir görünüm elde edilmek istendiği zaman sıkça kullanılmaktadır.

Narin ve yumuşak yapısından dolayı zor şekil alır ve yüksek fiyatlı ürünlerdir. Saten şallar, genellikle abiye türündeki kıyafetler ile kullanılmaktadır. Düğün, nişan, kına, söz gibi önemli günlerde sıkça kullanılır. Çünkü oldukça parlak ve gösterişli şal örnekleri olarak bilinmektedir. Bundan dolayı da oldukça fazla kayma yaparlar.

Yeni Nesil Şal Örnekleri

Başta saten şallarla dik bir duruş elde etmek için oldukça fazla uğraşmak gerekir. Fiyatları ise diğer türden şallara göre biraz daha uygundur. Rayon şallar, ipeksi olan yumuşak bir kumaştan üretilmektedir. Fazla kayma yapmaz. Başta dik bir duruş sergilemek saten şallara göre çok daha kolaydır. Ama içerisinde polyester karışımı bulunduğu için ve fazla hava geçirmediği için pek fazla tercih edilmemektedir. Çünkü saç ve kafa yapısı oldukça önemlidir. Hava alması, şalın hava geçirgenliği olması da bir o kadar önemlidir.

Ancak uygun fiyatlı olması ve görüntüsünün ipek hissi vermesinden dolayı tercih edenler de vardır.  Viskon şallar, hafif parlak ve zengin bir görüntüsü vardır. Yumuşak ancak kaygan bir yapısı vardır. Başta dik bir duruş elde etmek oldukça zordur. İpeğe benzemesi ve uygun fiyatından dolayı tercih edilebilmektedir. Günlük hayatta oldukça kullanılmaktadır.