Şal Eşarp Modelleri

Şal ve eşarp modellerine geçmeden önce şal ve eşarp arasındaki farkı anlatmak gerekir. Eşarp; ince kumaştan dikdörtgen ya da kare olarak üretilen bir aksesuardır. Tesettürlü bayanların vazgeçilmezi olan eşarp, çanta saplarına dolanarak ya da boyuna bağlanarak farklı amaçlarla da kullanılabilir. Farklı boyut ve ebatlarda üretilebilir. Ancak, eşarp denilince ilk akla gelen, tesettür giyimi olduğudur.

Eşarba alternatif olarak üretilen şal ise; eşarba nazaran daha kalın bir kumaştan üretilen ve kare ya da üçgen olan ve omuza atılan bir aksesuardır. Bazı yörelerde, soğuktan koruma amaçlı yapılan bu ürünler, son zamanlarda tesettür giyimin içinde sıkça kendinden söz ettirmektedir.

Özellikle dini inançları yüzünden örtünen bayanların giyim konusundaki sıkıntılarını bilen ve çareler üreten modacılar, bu iki aksesuarı birleştirerek şal eşarp adı altında oldukça kullanışlı bir ürün ortaya çıkarmışlardır.

Tesettürlü bayanların kullandığı şal eşarp; bir yandan saçı örterken, diğer yandan omuzları da kapatan bir aksesuardır. Eşarbın narinliğini, şalın o güçlü havasıyla birleştirip, oldukça kullanışlı ve zarif olan birçok şal eşarp modelleri bulmak mümkündür.

Hanımların şıklığına şıklık katmak isteyen modacılar, farklı desen ve modellerde şal ve eşarp modellerini kullanıcısının beğenisine sunmaktadır.

Bayan Şal Eşarp Modelleri Nelerdir?

İpek, pamuk, krep, jersey ya da penye kumaştan olan bayan şal eşarp modelleri konusunda da son zamanlarda epey iddialı ürünler ortaya koymaktadır. Birçok tesettür mağazasında her renkte ve desende şal ve eşarp bulmak mümkündür.

Burada öncelik, kullanıcının tarzı ve nerede kullanacağıdır. Kullanım amacına göre,  kumaşı belirlenen Farklı şal eşarp modelleri bulunabilir.

Şal ve Eşarp Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tesettürlü hanımların şal ve eşarp seçerken bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Öncelikle kullanıcak kişinin şal ve eşarbın kalitesine dikkat etmesi gerekir. Çünkü saça takılan bu ürünler ilk dikkati çeken yer olduğu için, basit ve iğreti durmaması sık sık kayıp rahatsız etmemesi gerekir.

Esmer tenli bayanlar, koyu renk tercih etmemelidir. Açık tenli bayanlar ise kendi ten rengine yakın renklerden uzak durmalıdır. Çünkü bunlar kişiyi daha solgun gösterir. Her zaman kendi ten rengine zıt renkler tercih edilmesi gerekir.

Ayrıca kullanılacak yere göre de Şal ve eşarp seçilmesi gerekir. Düğün, nişan ya da kutlama gibi özel günler için ipek ya da twill gibi kaliteli ürünler tercih edilmelidir.

Kimi hanım sade modeli tercih ederken, kimi karışık desenlerle süslü ya da iki renkli şal eşarp modelleri tercih etmektedir.

Kullanım zamanı da önemlidir. Yazın ipek eşarp ve şallar yerine, teri emen ve sıcak tutmayan kumaşlardan yapılan şal ve eşarplar tercih edilmelidir.

Kışın ise daha kalın kumaştan hazırlanan kışlık şal ve eşarp modelleri kullanmak gerekir.

Ayrıca, şal ve eşarp kullanımıda dikkat edilecek bir diğer husus, kıyafetlerle kombine ederken, kıyafet eğer karşık desenli ise sade ve tek renk bir şal ve eşarbın tercih edilmesi gerektiğidir. Sade bir kıyafet üzerine ise, kıyafetin zıttı renkte tek renk bir eşarp ya da kıyafetin renkelerinin de içinde bulunduğu karışık renkli hareketli bir eşarp ve şal tercih edilebileceğidir.

Bir diğer husus da bağlama şeklidir. İlk tesettüre girenler için birçok internet sitesinde farklı bağlama şekilleri gösterilmektedir. Buna göre zamanla kişi kendi bağlayış tarzını, kendisine yakıştığı gibi, geliştirebilir.

Şal ve Eşarp Fiyatları

Özellikler son zamanlarda tesettür giyime ilginin artaması,  modacıları bu tarzda çok farklı şal modelleri eşarp çeşitlerine yöneltmiştir. Haliyle birçok firma, tesettürlü hanımların hem şık hem de rahat olmasını sağlayan pek çok ürünü piyasaya sunmuştur.

Bugün, her zevke uygun, farklı renk ve desen skalasıyla, birçok ürün satışa sunulmuştur. Mağaza haricinde, farklı internet sitelerinde her bütçeye uygun farklı fiyat aralığında ürünler bulmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir