Örgü Şal Modelleri

Sıcacık Enstantane: Şal

Kanımca birçoğunuza “Şal size neyi çağrıştırıyor?” sorusunu sorsak aklınıza film kareleri gibi imgelemler gelir. Hangi romantik Türk filminde centilmen erkek oyuncumuz üşüyen güzel kızımızın omuzlarına bir şal atmıyor ki!  Ceket miydi o yoksa? Yok yok, siz ceket görmüşsünüzdür: Şaldır o şal!   Kış aylarında evde sokakta omuzları sıcak tutan, yaz aylarında hem aksesuar olarak omuzlarda boyunlarda arz-ı endam eden, hem yaz kış akşam serinliğinde oturulduğunda sararak içimizi ısıtan şallar vazgeçilmezimizdir. Bu yüzdendir ki artık neredeyse her mekan da her koltuğun, sandalyenin üzerinde bir şal görmek mümkündür. Unutmadan şalın sadece bu özelliği de yoktur. Dini vecibelerini yerine getirmek isteyen kadınların da başlarını örtmede kullandıkları bir örtüdür de şal. Ama çok eskiden Doğu ve Batı’da derviş ve keşişler kullanırmış asıl ve çok eski yıllarda dörde katlanarak başa sarılan, kenarları desenli, beyaz örtülermiş. Şimdilerde ise rengarenk ve çeşit çeşit! Modeller, malzemeler ve renkler çeşitlendikçe modanın da vazgeçilmezi olmaktalar.

Geometri Dersi: Şal Modelleri

Kare, dikdörtgen, üçgen, çember şeklinde çeşit çeşit olan şallar sizce de geometri dersi için iyi bir malzeme olmaz mı? Hem hepimizin korkudan buz kestiği ders için hem bedensel hem ruhsal buzları eritmede faydalı olur gibi geliyor bana. Matematik hocalarımız bunu bir düşünsün. Öğrencilere evde anne, abla ve diğer akrabalarından kaptıkları şekil şekil şal getirme ödevi verseler ne güzel olur. Hele bir de o gelen şal örgü ise ortaya nasıl güzel bir tablo çıkar!

Fabrikasyon üretimin daha az olduğu geçmiş yıllarda kadınlar el emeği göz nuru örgü şal örerlerdi. Tam unutulmaya yüz tutmuşken modanın eskiyi yeniymiş gibi yeniden sunması sayesinde el örgüsü şal modelleri tekrar moda oldu.

Örgü Örmek Ya da Örmemek!

Değişen yaşam tarzı, kadınların iş hayatına atılması nedeniyle 2000’li yılların kız çocukları artık pek bilmese de eskiden anneler kızlarına ilk önce örgü örmeyi öğretirlerdi. Şiş ya da tığ ile örgü örmeyi bilmeyenler evde kalırdı. Çeyizlerinde çeşit çeşit el örgüsü ürünler olmalıydı. Bu yüzden örgü örerek ev oturmaları düzenlemek, gün yapmak en zevkli hobilerden biriydi.

Artık makinelerle örülen şallar el emeğinin yerini almış gibi görünse de hiçbir zaman el yapımı şal örgülerin kendilerine has kaliteli ve yek, nadide olma özelliklerinin özellikle de yürek ısıtma özelliklerinin yerine geçemeyeceklerdir. Bundan olsa gerek, eskiden daha ziyade ev içinde kullanılan örgü şal artık dışarıda işlevselliği dışında özellikle şıklık için kullanılan önemli bir aksesuar olmaya başlamıştır. Birbirinden güzel iplik ve malzemelerle şık şallar örülmekte ve öremeyenlere sanal satış sayesinde rahatlıkla pazarlanabilmektedir. Böylece hem daha ucuz hem nadide hem şık bir ürün sahibi olunmaktadır.

En Güzel El Örgüsü Şal Modelleri

Eğer örgü biliyorsanız şal modellerinin şiş ya da tığla da örüldüğünü biliyorsunuzdur. Birçok farklı tığ işi şal modelleri olsa da yapımı şişe göre daha zor olabilir. Bu nedenle bunları sitelerden temin edebilirsiniz.

Bilenler bilir, şişlerle yapılan örgüler, modellerine göre değişik şekilde adlandırılırlar: Selanik örgü, haraşo örgü, lastik örgü gibi. Tığlarla yapılanlar da trabzan, sık iğne, çakma sık iğne gibi adlar alırlar. Aslına bakarsanız örgü tamamen yapanın hayal gücü ve becerisine bakar. Örmek istediğiniz her  şeyin şeklini örebilirsiniz. Örümcek, baklava desen, file, nar tanesi, şeftali çekirdeği, fıstıklı, yapraklı, çiçekli ve sayamayacağımız daha bir çok desenli, rengarenk, boy boy, şekil şekil şallar örebilirsiniz. Öremiyor musunuz? Üzülmeyin sizin için örebilen hemcinsleriniz her zaman olacaktır. Bunun için doğrudan ya da internetten bir araştırma yapmanız yeterlidir.

Paha Biçilemez Örgü Şal Fiyatları

Duyguların ilmik ilmik işlendiği ve bu nedenle paha biçilemez örgü şal fiyatları kullanılan malzeme türüne ve harcanan emeğe göre belirlenmekte ve genel olarak 20 liradan 250 TL’ye kadar farklı seçenekler ile beğeni ve alımımıza sunulmaktadır. Bütçenize ve zevkinize uygun bir örgü şal mutlaka vardır ve paha biçilemez emeği, nadideliği için mutlaka almalısınız! Ya da siz dağ yolunda yonca erkeklerimiz, gül dalında gonca kadınlarınıza (Eski Türk film repliğidir) özel bir hediye almak isterseniz el örgüsü şal modellerine bakmayı ihmal etmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir