Haşema Markaları

Ozon tabakasının delinmesi ile birlikte güneş ışınlarının insan bedenine zararlı olmaya başladı. Yaz aylarında denize girmek ve güneşlenmek isteyenler ciltlerini zararlı ışınlardan çeşitli koruyucu tedbirler almalıdır. Güneş kremi gibi çeşitli kimyasalların yanında artık ülkemizde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde denize daha korunaklı bir şekilde girmek isteyen insanlar haşema olarak adlandırılan haşemaları tercih etmeye başladırlar. Haşemalar sadece muhafazakar kesimin tercihi olmaktan çıkıp herkese hitap eder konumuna gelmiştir. İslam Dini’ne göre ergenlik çağına gelmiş bayanların el ve yüzleri hariç bütün bedenlerini vücut hatları belli olmayacak şekilde, erkeklerin ise göbekle diz kapağı arasını kapatması gerekmektedir. Deniz kıyafetleri üreten haşema markaları bu kriterlere uygun modeller üretmektedir.

Haşema Hakkında

Haşema, deniz ve spor ürünleri üreten bir markanın adıdır. Kökü Arapça’daki utandı kelimesinden türetilen Haşema, dini kurallara göre erkeğin dizden bele kadar olan kısmını öten kıyafet anlamına gelmektedir. Halkımızda, bir ürün ilk olarak hangi marka ile ünlendi ve ülkemizde kullanılmaya başlandı ise artık o ürün o markanın adıyla anılması gibi bir gelenek vardır. Tuvalet kağıtları ve peçeteler ülkemizde ilk olarak Selpak markası ile kullanılmaya başladığından belli yaşın üzerindekiler için farklı markalarda da olsa fark etmede bütün tuvalet kağıdı ve peçeteler Selpak’tır. Aynı bunun gibi ilk tesettür mayosunu üreten firma olduğundan bütün tesettür mayoları haşema adı ile anılmaktadır. İlk üretimden sonra adasea haşema gibi markalar modelleri çeşitlendirmeye ve ürünleri geliştirmeye başladı.

İlk Haşema Ne Zaman Üretildi?

1980 yılında bir grup üniversite öğrencisi kendi spor malzemesi ve deniz kıyafeti ihtiyaçlarını karşılamak için Haşema firmasını kurmuşladır. 1989 yılında ticari hayatına başlayan bu firma 1992 yılına kadar sadece şort üretimi yapmıştır. 1992 yılında muhafazakar kesimin ihtiyaçlarını fark ederek tesettür mayosu üretmeye başlamıştır. Tesettür mayosuna kadın ve çocuk eklemeleri yaparak üretim ağını genişletmiştir. 90’lı yıllarda tesettürlü bayanlar, İslam Dini’nin kurallarına uyarak denize veya havuza girmek istediklerinde standart mayo alıp üzerine yüzmelerini engellemeyeceğini düşündükleri kıyafetlerle kombin etmekteydiler. En iyi haşema markaları ihtiyacı fark ettikleri bu dönemlerde tesettür mayo üretimine girmiştir.

Tesettür Mayosu Haşema

Bay bayan ayrı havuzların olduğu muhafazakar otellerin olmadığı 90’lı yıllarda Otellerin ve tatil beldelerinin havuzları bu şekilde havuza girilmemesini istemeleri durumu biraz daha zorlaştırdı. Kapalı bayanların ihtiyacından doğan haşemalar zamanla standart mayo yerine güneş ışınlarının cilde direk temasını istemeyenlerin de tercihi olmasıyla birlikte birçok firma gibi nbb haşema üretmeye başladı. Çeşitli firmaların bu sektöre girmesi hem model çeşitliliği hem de fiyatların daha uygun olması bakımından olumlu gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Kapalı olmak şık olmaya engel değildir. Tesettürlü olup aynı zamanda plajlarda şık görünmeyi sağlayan haşema ürünleri çeşitli modellerde üretilmektedir. Modeller küçük beden S’dan başlayıp büyük bedende XXL hatta battal bedene kadar üretilmektedir. Kiloluyum ondan dolayı denize giremiyorum derdine son veren büyük veya battal bedenler yüzme hareketlerini, kulaç atmayı engellemeyecek şekilde tasarlanmıştır. Kilolu bayanlar kusurlarını ve vücut hatlarını örmek için normal bedeninden biraz daha büyük beden almaktadır. Doğru olmayan bu tercih yüzme sırasında sıkıntı çıkarmaktadır. Adesa haşema modellerinde kiloları ve vücut hatlarını örten şık ve zarif ürünler bulmak oldukça kolaydır.

Haşemaların Özellikleri

Tatil yapan kişiler denizin, havuzun, güneşin, termal havuzun keyfini sürmek isterler. Giydikleri mayo ile sahilde kendilerini rahat hissetmek istedikleri gibi denizde veya havuzda da rahatlıkla yüzebilmeyi istemektedirler. Tesettürlü veya tesettürsüz fark etmeden bütün herkes için durum aynıdır. Adesea haşema modelleri ve diğer markaların haşema ürünlerinde genel olarak bulunan özellikler ve bulunması gereken özellikler şunlardır:

 • İslam Dini’nin tesettür kritelerine uygun olarak üretilmesi
 • Kolay kuruyabilen, üzerinde su durmayan, esnek, yüzücünün üzerine yapışmaması, hava geçiren, suya girdiğinde şişmeyen kaliteli kumaştan üretilmesi
 • Yüzme hareketlerini, kol ve bacağı sarıp engelleyecek detaylara sahip olmaması
 • Modern ve zarif çizgilerin hakim olduğu tasarımlarla üretilmesi

Haşema Çeşitleri

Haşema ve tesettür mayosu denilince nedense akla hemen bayanlar gelmektedir. Oysaki tesettür sadece bayanlar için geçerli olan bir emir değildir. Aynı zamanda erkeklerin de dini emirlere göre göbek ile dizlerinin arasını öretecek şekilde mayo giyinmeleri gerekir. Kom haşema ve diğer markaların hemen hemen hepsinde kadın, erkek ve çocuk ürünleri bulunmaktadır. Haşema modelleri iki çeşittir:

 1. Tam Kapalı Haşema: El, yüz ve ayaklar dışında bütün beni kapatacak şekilde özel mayo kumaşından imal edilmiştir. Genellikle, basenleri örecek veya dizlere uzanacak kadar üst, ayak bileklerine kadar alt veya tayt, kısa bone ve uzun eşarptan oluşmaktadır. Eşarp olarak kullanılan ve başa takılan bone yüzerken baştan çıkmayacak şekilde tasarlanmıştır. Tam kapalı haşemalar deniz kenarlarında yüzmek isteyen bayanlar tarafından tercih edilmektedir.
 2. Yarım Kapalı Haşema: Basenleri örtecek uzunlukta üst, dizlere kadar uzanan genellikle tayt olarak üretilen alttan oluşmaktadır. Tesettürlü bayanların havuzda, bayan bayana yüzme mekanlarında tercih ettikleri ürün yarım kapalı haşemadır.

Adesa haşema fiyatları farklılık göstermektedir. Çünkü tam kapalıda ekstra bone, eşarp gibi ürünler bulunmaktadır. İstenilen renkte ve çeşitte model bulmak mümkündür.

Trend Haşema Modelleri

90’lı yıllarda haşemalar ilk çıktığında amaç sadece muhafazakar bayanların daha rahat denize ve havuza girmelerine yardımcı olmaktı. Zaman ilerledikçe sektördeki potansiyel birçok markanın bu alana girmesine ve ürünlerin çeşitlenmesine neden oldu. Eskiden sadece siyah ve koyu renklerde üretilen tesettür mayoları artık istenilen her renkte üretilmektedir. Böylece sadece siyah veya lacivert renge mecbur olmadan istenilen renkte haşema bulmak artık çok kolaylaştı. Hatta günümüzde nasıl ki mayo modası var ve her yıl değişiyor aynı şekilde haşema modası da oldu. Şıklığına ve zerafetine önem veren bayanlara uygun yepyeni tasarımlar modacıların ellerinden beğenilere sunulmaktadır. Markalar kendilerine özel yepyeni tasarımlar üretmektedir. Adesea haşema modelleri ise birbirinden farklı güzellikte olup son zamanın trendini oluşturan jileli takımlara rağbet oldukça yüksektir. Jileli takımlarda, üstte kolsuz jile bulunmaktadır. İstenildiğinde çıkarılan jilelin alt kısmına standart tarz tam kapalı haşema veya dağlıç model likralı bir kıyafet giyilmektedir. Alt kısmı düz renk üstteki jile karışık renkli veya jile de alttaki tam kapalı haşema kısmı da karışık renkli olabilmektedir. Denize veya havuza girmeden çıkarılan jile denizden çıkınca üste alınmaktadır. Böylece suyun ıslaklığının verdiği huzursuzluk jileyle ortadan kalkmaktadır. Birçok haşema markaları bu sezon jileli takımlara önem vermekte ve çeşitlendirerek üretmektedir. Haşema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Piyasada, çok çeşitli markanın tesettürlü mayo ürünleri vardır. Rağbet çok olduğundan dolayı üretim artmıştır. Fakat haşema alırken bazı şeylere dikkat etmek gerekmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:
 • Vücut hatlarınızı belli etmesin diye beden numaranızdan daha büyük haşemaları sakın almayın. Çünkü büyük bedenler bol geldiğinden yüzerken içine su girmekte ve giren su yüzücüyü aşağı doğru çekerek yüzmesine engel olabilmektedir.
 • Kumaşını kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Tesettür mayosunda kullanılan kumaşın, su tutmaz, üste yapışmaz, likralı, çabuk kuruyan özellikte olması gerekir. Sudan çıkınca üste yapışan haşemalar çok rahatsız etmekte ve tesettür kurallarına uymayan bir manzara ortaya çıkmaktadır. Çabuk kuruması ise devamlı kullanılacağından önemlidir.
 • Yüzücünün kol, bacak hareketlerini yani yüzme hareketlerini engellemeyecek tasarımda olmalıdır. Gereksiz detayların olmaması, sade olmasına dikkat edilmelidir.
 • Hava geçirmesi sağlık açısından oldukça değerlidir. Tatilde sabah giyilen haşema bazen akşama doğru çıkarılmaktadır. Saatlerce kişinin üzerinde olduğundan vücudun hava almasını sağlayacak kumaştan üretilmiş olması gerekir. Naylon veya polyesterden üretilen haşemalarda vücut hava almamaktadır. Şayet hava almazsa ciltte çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. En iyi haşema markaları buna ayrıca dikkat etmektedir.
 • Çok kilolu olanlar standart haşemaların büyük bedenini almaları yerine büyük bedenlere özel olarak üretilen tasarımlardan alırsalar daha şık duracaktır.