Eşarp Yapma Modelleri

Yüzyıllardır kadınların vazgeçilmez kıyafet parçalarından biri olmuş, kimi zaman başörtüsü kimi zaman ise bir aksesuar olarak boynumuzu, omzumuzu süsleyen eşarplar, özellikle tesettürlü bayanların gardırobunda bolca bulunurlar. Her kıyafete uygun, her tarza hitap eden eşarp ve şallar yaratıcı ellerde bir sanat eseri gibi şekillenir. Farklı eşarp yapma modelleri kullanarak kendi zevkinizi ve tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.

Kıyafetin bütünleyicisi, tarzınızın tamamlayıcısı olan başörtülerini farklı modellerle bağlayarak daha şık görünmeniz mümkün. Her kadın farklı ve şık görünmek ister. Özellikle düğün, nişan, kutlama gibi özel günlerde daha da şık görünmek isteriz. Bu özel günler için kullanabileceğiniz abiye eşarp modelleri yapılışı mutlaka ilginizi çekecektir. Bu modeller arasında en çok ilginizi çekecek olan taş işlemeli eşarplar olabilir. Eşarbın üst kısmına gelecek şekilde veya bir yanını saracak şekilde tasarlanan taş işlemeler göz dolduruyor. Aynı zamanda abiye eşarplarda kullanılan üç boyutlu çiçekler ve bu çiçekler üzerine işlenmiş incilerle bezenmiş modeller özel günlerin en gözde modelleri arasında yer almakta.

Özel günlerde olduğu kadar günlük olarak da kullanılan saten, ipek, şifon eşarp ve şallar ise özellikle tek renk olanlar, farklı katlama ve bağlama modelleri ile şıklığınıza farklılık katacaktır. Bu modelleri arasında ise en çok ilgi gören balıksırtı eşarp yapılışı olabilir. Daha çok bone ile birlikte kullanılan bu model yüzünüzü sımsıkı sararak bütün güzelliğinizi ortaya çıkaracaktır. Her yüz tipine uygun olabilecek bu modeli ufak değişiklikler yaparak veya broş benzeri bir aksesuara ekleyerek özel günlerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Balıksırtı hazır türban modelleri de pratik kullanımı ile tesettürlü bayanların daha çok yöneldikleri modellerden biridir.

Yüz Şekline Uygun Eşarp Yapılışı

Eşarbın kıyafet ile olan uyumu kadar yüz şekline uygun bağlanması da önemlidir. Örneğin yüzünüz uzun ise bonenin eşarbın altından gözükmesine izin vermelisiniz. Yüzünüzün uzun ve ince olduğunu düşünüyor, biraz daha yuvarlak ve minyon bir görüntü istiyorsanız, bonenin gözüktüğü bir bağlama modeli kullanın. Bonenin anlınızı sararak görünmesine izin verin. Eşarbınızı çok sıkı yapmayın. Bu yüzünüzü daha da dar gösterecektir. Hacimli bir model tercih edebilirsiniz.

Bu görünüm uzun yüzlü kişilerde işe yarar ancak kare yüz şekline sahip kişiler ise bonenin görünmesini engelleyecek, ancak yanakları da içine alacak bir model ile eşarplarını bağlamaları daha uygun olacaktır. Bu bağlama şekli ile yüzünüz daha ince görünecektir. Yuvarlak yüzlü bayanlar için de bonenin gözükmediği eşarp modelleri tavsiye edilmektedir. Bonenin gözüktüğü modeller daha tombul bir algı oluşturacaktır.

İnce bir çene yapısına sahipseniz, yüzünüz kalp şekline yakınsa eşarp veya şalınızı sıkı sıkı bağlamanız önerilmez. Daha gevşek, rahat bir şekilde bağlanan ve üst kısmı üçgen oluşturacak şekilde eşarp yapılışları tavsiye edilir.  Bu görünüm yüzde bir denge oluşturacak ve hiç beklemediğiniz bir etki yaratacaktır.