Eşarp Şal Modelleri

bayanların kullandıkları eşarp şal modelleri değişmektedir. Son zamanlarda kullanılan şallar eşarp olarak bağlanabilmektedir. Kumaşın farklılığına göre daha kalın ve daha ince olabilmektedir. Şallar özellikle günlük pratik kullanımda çok tercih edilir ve her yaş grubunun tercih ettiği modeller şallardan yapılabilmektedir.

Eşarpların üretim formları genellikle belli hatlar ve çizgiler üzerinedir. Eşarplarda şal havası olsada genel anlam itibari ile eşarp için uygun olabilecek modeller için kullanılır.

İlk kapanmaya başlanılan dönemde şalların kullanımı oldukça rahat olmaktadır. Özellikle ipek şallar ve yaz aylarında tercih edilen şifon şallar ilk kapanmaya başlayanlar için uygun modellerin yapılabileceği şallardır. Şallardan püsküllü uçların sarkması kullananlar için farklı hareketlerin olmasını sağlamaktadır. Özellikle genç yaşta olanlar ve spor giyim üzerine şal kullananlar için şallarının ucunda püskül olması şıklık için bir adım olarak belirlenir.

Eşarplarda kullanılacak kumaşın kalınlığı ve inceliğine göre yapılan modellerde oldukça farklı değişiklikler olabilmektedir. İnce eşarpları boyun içine sıkı sıkıya sokmak kolay ve kullanım açısından doğru bir hareket iken kalın eşarpların uçları omuzdan ve sırt bölgesinden serbest bırakılır.

Eşarp Şal

Eşarp şallarda son zamanlarda özellikle yükselişe geçmiş ve trend yakalamış markalar bulunmaktadır. Kullanımı kolay ve uzun ömürlü olan eşarp şal her yaş grubu için uygun olmaktadır. Eşarp şal için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. En önemlisi kumaşın kalitesi ve renklerin yıkanınca solmamasıdır. Bu durum için yani renklerin solmaması için eşarp şalların kalitesi ve markası oldukça önemli olmaktadır.

Eşarp şalların kumaşının inceliği ya da kalınlığı bağlama şeklini ve tekniğini belirleyebilmektedir. Tesettür giyimde kadınlar kullanacakları elbise ve giyim tarzlarına göre eşarp ve şal kumaşları seçmekte ve alınan modellere göre bir bağlama tekniği geliştirilmektedir.

Eşarp ve şalların bin bir çeşit farklı tonlarda ve renklerde üretimi yapılmaktadır. Yapılan üretimler kişilerin giyim tarzlarına uygunluk olup olmayacağına göre belirlenir. Bazı çizgiler modeller spor giyim tarzı olanlar için uygunken bazı çizgiler üretimler ve modeller klasik giyim tarzına uygun olmaktadır.

Eşarp Ve Şal Modelleri

Arap bağlama şekli ya da Asya tipi bağlama gibi kalıpları çokça duymaktayız. Arap tipi bağlamadan kasıt eşarp ve şal modelleri içinde şalların ve eşarpların uç kısımlarının omuzlardan aşağıya doğru inmesidir. Asya tipi bağlamada genellikle eşarp ya da şalların uç kısımlarının boyun bölgesine doğru sıkıştırılmasıdır. Arkada topuzun dik bir şekilde belli edildiği bir bağlama tekniğidir. Kullanımı çok eskilere dayanmakla birlikte hala çok sık kullanılmaktadır.

Yüz hatlarına uygun bağlama şekli ve modelini belirledikten sonra önemli olan eşarp ve şal için uygun renkleri ve renk tonunu bulabilmektir. Uygun renklerin ve renk tonunun kullanılması kişinin yaşı için doğru bir bilgi vermesi açısından önemli olmaktadır. Özellikle yüz hattına uygun olmayan bir bağlama şekli ve ten rengine uygun olmayan bir eşarp ya da şal kullanımı durumunda kişilerin şıklığı etkilenmektedir.

Şıklığın devam edebilmesi ve kıyafetle bir şıklığın bütünü ile devam edebilmesi için eşarp ve şalların markası kalitesi önemli olmaktadır. Nasıl bağlandığı ve tekniğin kişiye uygun olup olmadığı önemli olmaktadır.

En yeni çıkan şal modelleri için birden fazla karışık renklerden oluşan modellerden ziyade tek renk olanlar tercih edilmektedir. Tek renk olanlar tüm bağlama teknikleri için oldukça uygun ve kullanımı kolay olmaktadır. Birden fazla renkten oluşan şal modelleri için bağlama teknikleri daha sade olmaktadır.