Eşarp Bağlama

Kapalı bayanların eşarp modelleri eşarp kumaşları ve eşarbı bağlama model ve teknikleri şıklıkları için oldukça önemlidir. Eşarp bağlama modelleri çok eskilere dayanmaktadır. Öyle ki onlarca rahatlıkla sayılabilecek eşarp bağlama teknikleri bulunmaktadır. Kapalı olmaya ve kapanmaya karar veren bayanların en çok merak ettiği ve yapabilir miyim acaba diye endişe duyduğu konular arasında eşarp bağlama modelleri ve teknikleri bulunmaktadır.

Eşarp bağlama sanıldığı gibi çok zor ya da tam aksi çok kolay değildir. Bunun için her işte olduğu gibi bu iş içinde biraz tecrübe kazanmaya ve zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Sonrası çok kolay bir şekilde gelecektir. El alışkanlığı kazanmak eşarp bağlamada zamandan kazanmak için oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Eşarp Bağlama Modelleri

Eşarp bağlamaya başlamadan önce bone kullanılacaksa saçları bonenin içine tam anlamıyla yerleştirmeye özen göstermek gerekir. Bonenin içinde kalan saçları tam tepeye toplamak için toka kullanmak ve bunun için ayrılmış topuz tokası kullanmak oldukça yararlı olacaktır. Eşarp bağlama modelleri oldukça farklı seçeneklere sahiptir.

Önemli olan kişinin kendine yakışan modeli belirlemesi ve kendi tarz ve stilini belirleyebilmesidir. Klasik giyimlerde ya da sportif rahat giyimlerde dolaylı olarak eşarp bağlama modelleri de değişkenlik göstermektedir. En çok kullanılan model eşarbı üçgen yaptıktan sonra yanaklara temas edilen kısımlardan içten iğne ile sabitlemektir. Bu aşamadan sonra uç kısımlar boyun kısmında biraz omuz hizasında sabitlenir.

Eşarp Bağlama Modelleri

Kullanılan eşarp her zaman yarı üçgen şekline getirilmelidir. Bu aşamadan sonra eşarp ile onlarca farklı eşarp bağlama modelleri ortaya çıkmaktadır. Alın kısmı üçgen olacak şekilde kapatılan modeller olduğu gibi alın kısmı daha çok yuvarlak bırakan modelleri yapmak da mümkündür. Bunun için önemli olan eşarbın nasıl bir kumaşa sahip olduğudur. Esnek kumaşlar daha çok model yapımına ve model denenmesine uygundur.

İleri yaş ve yetişkin bayanların tercih ettiği eşarbı tülbent şeklinde kullanmak da oldukça eskiye dayanır. Geleneksel bir eşarp bağlama modeli olan bu teknik gençler arasında çok tercih edilmemektedir. Gençler ve yeni kapananlar için eşarp bağlama modelinin yüz hatlarına uygun olması oldukça önemlidir.

Eşarp Bağlama Şekilleri

Eşarp bağlama şekilleri arasında eşarbı kafanın üzerinde kat kat göstermek en yeni modeller arasındadır. Eşarp bağlama şekilleri içinde bu yeni model gençler arasında çok sık tercih edilen modeller arasındadır. Bu model için eşarbı üçgen hale getirdikten sonra boyun altında iğne ile sabitlemek gerekir. Daha sonra saçların arkasında kalan üçgen kısım bir miktar yukarı kaldırılır. Yukarı kalkan eşarp kafanın üzerinde ikinci bir kat olarak belirir. Bu katı sabitlemek için yine iğneden yardım alınır. Eşarbın sarkan kısımları boyun yan tarafında kurdela şekli ile bağlanabilir.

Eşarp Nasıl Bağlanır?

Eşarplar kişilerin kendi yüz hatlarına ve giyim tarzlarına göre belirledikleri bir stil ile tamamen kendilerine özgü bir hal ile bağlanabilir. Eşarp nasıl bağlanır bir çok farklı seçenek bulunur. Kullanılan eşarbın kumaşına göre de bağlama şekli belirlemek çok doğaldır. En basit hali ile iki yandan boyun altından iğne ile tutturulan eşarbın bir uç kısmı sağ ya da sol muza iğne ile tutturulabilir.

Omuzdan iğne ile tutturulan uç kısımlar arkadan tamamen birleştirilebilir. Rengarenk eşarplar kullanılacaksa bağlama modelleri arasında daha çok sade olanlar tercih edilir. Renkli ve birden fazla renge sahip olan eşarp kumaşlar kullanılacaksa boyun altından bağlama uçları boyun ve omuz kısmına sıkıca yerleştirme tekniği kullanılır. Bu teknikte alın bölgesi üçgen şeklinde bırakılabilir.