Dikdörtgen Şal Modelleri

Şalları bağlama biçimleri ve şalların modelleri kadınların stillerini oluşturmada önemli bir yer tutmaktadır. Dikdörtgen şal modelleri kadınlar stillerini oluştururken en çok kullandığı şal modelleri arasında yer almaktadır. Dikdörtgen şal modelleri her yaşa uygun olmaktadır. İster genç ister orta ve ileri yaş kullanımı için oldukça uygun olur.

Dikdörtgen Şal Modelleri Nasıl Bağlanır?

Dikdörtgen şal modelleri kullanıma çok uygundur. Özellikle günlük kullanım için çok pratik bağlama şekillerine uygundur. Dikdörtgen şal modelleri için yüzünü kapattığı kısmı daha arkada yapınca yüz hatları daha çok ortaya çıkmaktadır. Şalın arkada kalan kısmını elbisenizin altına boyun kısmından saklamak mümkündür. Ancak bu bağlama modelinde kullanılan şalın kumaşı oldukça önemlidir.

Kullanılan şalın kumaşı mevsime uygun olmalıdır. Aksi takdirde yazın boyun pişiklerine sebep olan durumlar yaşanabilir. Özellikle çok sıcak havalarda terletmeyen ya da teri emen rahat kumaşlardan yapılmış şallar tercih edilmelidir. Kış mevsiminde ve soğuklarda ise daha çok sıcak tutan kumaşlar tercih edilmelidir.

Dikdörtgen şal modellerinde daha salaş ve sıkı sıkı bağlamadan daha serbest bağlama şekilleri kullanılabilir. Bu modeller kullanım tarzına göre ve kişinin yüz hattına göre belirlenir. Salaş modeller ve bağlama teknikleri daha çok yaz aylarında tercih edilmektedir. Sıkı sıkı bağlamak yaz ayları için kullanımında sıkıntı yaratabilir. Bu tarz bağlama tekniği daha çok kış ayları için tercih edilir.

Dikdörtgen şal modeli özellikle sportif giymeyi tercih edenler için kurtarıcı modeldir. Şalın bir ucu katlandıktan sonra ön kısmı dik olacak şekilde çene altından bağlanır. Ve iki ucu boyun arkası ve saçların altından bağlanır. Bu model özellikle genç kızlar arasında spor giyimin üzerine çok tercih edilen bir bağlama tekniği olarak bilinir.

Dikdörtgen Şal Modeli İçin Farklı Stil

Dikdörtgen olan şalı başınızın üzerine aldığınızda bir tarafı kısa diğer tarafını uzun tutarsanız yapacağınız model farklı bir stil kazandıracaktır. Bu model hem klasik hem spor model olarak kullanılabilir. Kısa kalan tarafa şalın iki ucu bırakılır. Kısa olan yer ile uzun olan yer aynı omuzda birleşir. Böylelikle tek şal kolu olan bir model elde edilmiş olur. Dikdörtgen şal modelleri arasında bu stil oldukça farklı bir stildir.

Dikdörtgen şal modelleri için en çok kullanılan modeller arasında Arap modeli diye bilinen bir stil bulunmaktadır. Bu da oldukça farklı bir stildir. Ve son zamanlarda oldukça fazla kişi tarafından bilinir ve kullanılır. Şalın uzunda kalan kısmını bir kat daha başın üzerine açarak iğne ile sabitlenir. Ve bu model Arap modelidir. Aynı zamanda şalın ve eşarbın altta kalan etek uçları hem omuz bölgesine hem sırta doğru serbest bırakılır. Bu bağlama tekniği boyun sırt ve omuz bölgesini tamamen kapatan bir bağlama tekniğidir.