Showing all 30 results

Büyük beden haşema modelleri ve fiyatları


Büyük Beden Haşema

İnsanlar yaz aylarında denizde, sahilde, kumsalda, kış aylarında ise kaplıcalarda, havuzda vakit geçirerek dinlenme ve rahatlamak istemektedirler. Böyle bir ortamda giyilecek mayo, bikini, haşema gibi alternatifler bulunmaktadır. Bu seçeneklerden biri tercih edilerek denizin, kaplıcanın veya havuzun sefası sürülür. Tesettür İslam Dini’nin farz emirlerindendir. Buna göre ergenlik dönemine girmiş olan bayanlar el ve yüzleri dışındaki bütün vücutlarını yabancı erkeklerin görmemesi için kapatması gerekir. Erkekler için tesettür ise göbek ile diz kapağı arasıdır. Dinimizin tesettür emri her zaman ve mekanda geçerli olduğundan dini hassasiyetleri olanlar buna uymaya özen gösterirler. Denize veya havuza girerken büyük beden haşema alternatiflerini değerlendirerek hem tesettür emrini yerine getirir hem de tatilini yapma fırsatını yakalar.

Haşema Nedir?

Tesettür emrinin her mekanda geçerli olmasından, dünya genelinde Müslüman topluluğun artmasından ve muhafazakar giyimi tercih eden insanların çoğalmasından dolayı yeni bir mayo anlayışına ihtiyaç olmuştur. Eski dönemlerde muhafazakar bayanlar tesettürlerine dikkat ederek denize girebilmek için normal mayo alıp üzerinde kendilerince kıyafetler eklemekteydi. Bu durum hem görüntü hem rahatlı açısından pek de uygun olmazdı. Hatta bazı havuzlar bu şekilde girmeyi yasakladığından tesettürlü bayanların özgürlükleri sınırlanırdı. İhtiyaç üzerine üretilen büyük beden haşema modelleri büyük bir açığı kapatmıştır.

Haşema aslında bir spor yüzme kıyafetleri üreten firmanın adıdır. Fakat bayan ve erkeğin avret yerlerini kapatarak, ıslansa dahi vücut hatlarını belli olmasını engelleyecek şekildeki ilk mayoyu üreten firmadır. Ülkemizde malum olduğu üzere bir ürün ilk olarak hangi markada çıktıysa ürün o şekilde isimlendirilme gibi bir adet vardır. Doğru olmasa da halkın diline bu şekilde yerleşir. Çamaşır deterjanına Alo, bulaşık deterjanına Mintax denmesi gibi. Kolay kuruyan, ıslanınca yapışmayan, esnek ve yumuşak kumaştan üretilen bu ürünlerde en fazla satış yapanlar arasında battal beden haşema modelleri gelmektedir. Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan kiloları kapatarak denize girmek için bu modeller tercih edilmektedir.

Haşemanın Ortaya Çıkışı

Üniversiteli bir grup öğrencinin kendi spor ve deniz ortamlarındaki ihtiyaçlarını karşılamak için 1980 yılında kurdukları firma 1989 yılında ticari faaliyetlerine başladı. 1989 yılı ile 1992 yılları arasında sadece şort üretimi yapmış, 1992 yılından sonra ise koleksiyonun kadın ve çocuk ürünlerini de ekleyerek geliştirdi. Ayrıca 90’lı yıllarda kendi tasarladıkları tesettür mayosunu üretmeye başladılar. İlk zamanlar sadece kapalı bayanların daha rahat denize girmelerini sağlayabilecek çeşitler üretirken zamanla ürünlerini yeni modeller ve tasarımlarla çeşitlendirmişlerdir. Bu çeşitler arasında en fazla rağbet görenler arasında büyük beden, battal boy haşema modelleridir. Günümüzde sadece bayanlar için çalışmayıp çocuk ve erkekler için de yeni tasarım modeller üretmektedir.  

İlk Haşema Modeli Hakkında

İlk olarak Haşema markası olarak üretilen ürünler zamanla farklı markalar tarafından da üretilmeye başlamış oldu. Muhafazakar kesimin muhafazakar otellerde tatil yapma oranın artması diğer markaları da atağa geçirmiştir. Birbiriyle yarışan marka sayısı artmıştır. Yarışın ve rekabetin artması kullanıcıya yepyeni büyük beden haşema modelleri ve fiyatları olarak olumlu manada yansımaktadır. Havuz, termal havuz, normal havuz, deniz için özel kumaşlarda ayrı modeller üretilmeye başladı. İlk olarak çıkarılan tesettür mayolarının rengi genellikle siyah ve lacivert ağırlıklı iken şimdilerde ise yeşil, sarı, petrol mavisi, fuşya, mürdüm, kırmızı, pembe gibi renkler kullanılmaktadır.

En Son Trend Büyük ve Battal Boy Haşemalar

Tedbiri almadan güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak ciltte çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklar ciltte lekelenmeler ve cilt kanserine kadar ilerlemektedir. Ülkemizdeki ve dünyanın bazı ülkelerinde bayanların bazıları tesettürden kaynaklanmayıp sırf güneşin zararlı ışınlarından korunmak için tesettür mayolarını tercih etmektedir. Tercihin yüksek olması firmaların her yıl yepyeni trendler ortaya koymasını sağlamaktadır. Dünya modasına uyularak tasarlanan modellerde S, M, L, XL, XXL bedenlerini bulmak mümkündür. Normal kiloyu aşıp battal bedenlerde olanları unutmayan üretici markalar battal boy haşema modelleri ile kullanıcılarını rahatlatmaktadırlar. Kaliteli kumaşlardan uzun ömürlü olarak üretilen bu ürünlerin klasik, sade ve spor çeşitlerini de bulunmaktadır. Battal modeller denizde, havuzda, plajda kullanıma uygun olarak tasarlanmakta ve kullanıcısına ekstra konfor sunmaktadır.

Büyük Beden Tesettür Mayoların Özellikleri

Sıcak yaz günlerinde denizin serinliğinin keyfini sürmek kim istemez ki? Deniz kenarlarının da kendine göre bir modası vardır. Bu modaya uyarak hem şık hem de tesettürlü olmak isteyenlerin ideal ürünleri haşemalardır.  Her beden yapısına uygun olarak tasarlanmış modellerin özellikleri kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Tarzınıza tarz katacak sezon renklerinde üretilmektedir
  • Su geçirmeyen ve hızlı kuruyan özel kumaştan üretilerek üst düzey koruma sağlanmaktadır
  • Vücuda yapışmamasından dolayı denizde ve havuzda rahat hareket etmeye yardımcı olur
  • Modern ve zarif çizgilere sahiptir
  • Bütün bedenlerde olduğu gibi büyük beden haşema fiyatları da oldukça uygundur. Bazı markalarda büyük ve battal bedenler ekstra fazla ücretle satılmaktadır.

Haşema Çeşitleri Hakkında

Tesettür mayosu denilince akla, uzun kollu tunik, bileklere kadar uzanan alt eşofman tarzında bir kıyafet veya tayt, uygun renklerde bone veya uzun bone akıllara gelmektedir. Renk olarak da ya tek siyah, lacivert gibi renkler kullanılırdı veya koyu renklerin karışımı renklerden üretilmekteydi. Her iki çeşitte de en küçük XS beden ile büyük beden tam ve büyük beden yarım haşema arası bedenler bulunmaktadır. Şimdilerde tesettür mayoları tam kapalı ve yarım kapalı olmak üzere iki çeşit üzerinden tasarlanmaktadır. Genellikle bütün markalardaki modelleri şu iki tipte toplayabiliriz:

  • Tam kapalı modeller, özel likralı kumaştan bileklere kadar alt, uzun kollu üst ve eşarp veya boneden oluşmaktadır. Tesettürlü bayanlar bu modelleri genellikle denizde tercih etmektedir.
  • Yarı kapalı modeller, yüzmeyi engellemeyecek özel kumaştan imal edilmiş olup basenleri örten yarım kollu üst, dizlere kadar kapri boyunda mayo tayt ve kısa boneden oluşmaktadır. Muhafazakar bayanların havuz için tercihleri yarı kapalı modellerden yanadır.

Küçük ve büyük beden haşema modelleri trend tasarımlarla çeşitlendirilmektedir. Çeşitlerden biri jile takım haşemalardır. Jile takımı modellerinde, tam kapalı tesettür mayosuna veya dalgıç tipi mayoların üzerine eklenen bir jileden oluşmaktadır. Jile yüzerken kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Fakat dileye jileyi çıkararak deniz veya havuzuna girip yüzdükten sonra çıktığına jilesini üzerine alıp rahatça kumsalda dolaşabilir. Bir diğer çeşit ise yüzücü mayolarıdır. Standart mayolara oranda biraz daha tesettürlü olan bu mayolarda askılı veya kolsuz basenleri örtecek uzunlukta üst, dizlere kadar kapri boyunda tayttan oluşmaktadır. Hızlı kuruyan ve ıslanarak vücuda yapışmayan kumaştan üretilen bu modeller termal havuzlarda ve normal havuzlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Haşema Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük veya büyük beden haşema modelleri seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Havuzda, termal havuzda ve denizde yüzmeyi zorlaştırmayacak şekilde tasarlanmış olması
  • Üzerinde su tutmayan, kolay kuruyan, tuzlu suyun etkisiyle deforme olmayan ve içine hava geçiren özel kumaştan üretilmesi
  • Güneşin zararlı ışınlarını direk geçirmemeli

Tesettür mayolarının yüzmeyi engellememesi çok önemlidir. Çok detaylı olarak üretilen modeller maalesef yüzmeyi engellemektedir. Beden olarak vücut hatlarını belli etmemesi için daha büyük bedenlerde alınan haşemalar suyun mayonun içine dolmasını ve yukarı çekilmesine neden olmaktadır. Suyun mayoya dolması yüzücüyü aşağı çekerek yüzmesine en gel olur. Yüzmede sıkıntı doğurduğu gibi kişiyi olduğundan daha kilolu gösterecekti. Görüntüsüne dikkat eden bayanların bunu istemeyeceği ise kesindir. Bundan dolayı kişi S bedense S beden almalı, battal bedense battal beden haşema almalıdır. Yeni modeller tesettüre uygun olarak tasarlandığından büyük alamaya gerek olmayacaktır. Haşemada kumaş oldukça önemlidir. Hava almayan naylon veya polyesterler yüzerken hareketleri sınırlandırırlar ve ayrıca hava geçmesini engellediğinden ciltte bazı hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.