Başörtü Şal Modelleri

Tesettürlü hanımlar kadar açık hanımların da aksesuar olarak kullanmaktan memnun olduğu başörtü şal modelleri kombinlerin en büyük yardımcısı konumundadır. Farklı tasarımların olduğu eşarp ve şallar, kolayca şık olmayı vaad etmektedir. Geniş bir renk seçeneği de sunan bu ürünler, kadınlar farklı zevklerine hitap etmekte olup çeşitlilikleri her geçen gün artmaktadır.

Eşarp ve şal modellerinde kullanılan kumaşın türü çok önemlidir. Kumaşın cinsine ve yapısına göre ürünlerin kullanım alanları da farklılık gösterebilmektedir. Örneğin krep şal ve başörtüler, en çok tercih edilen modeller arasında olup hafif yapısı dolayısıyla kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. Bu modellere şekil vermek çok kolaydır. Ayrıca hoş bir görünüm sunan bu modellerin farklı renk seçenekleri bulunmaktadır.

Kumaş Cinsine Göre Başörtü Şal Çeşitleri

Söz konusu olan başörtüsü modelleri şal, eşarp gibi giyim eşyaları olduğunda kumaşın türü önem kazanmaktadır. Zira şal ve başörtülere şekil vermede ya da mevsimine göre bu türlerin kullanımında kumaşın cinsine dikkat etmek gerekmektedir. Her başörtü ve şal çeşidi her mevsime uygun olmayabilir.

Fazla ütü gerektirmeyen ve kolay bozulmayan bir yapıda olan tafta şal ve başörtü modelleri daha çok kış mevsimine uygundur. Tok duran bir kumaş yapısında ve genellikle kalın bir yapıda olduğundan yazın fazla terlemeye neden olacaktır. Bunun yanında ipek veya pamuklu eşarplar yaz mevsiminde kullanılması uygun olan şık modeller arasındadır. Cildin nefes almasına olanak veren bu ürünler yaz mevsiminde bir kurtarıcıdır.

Mevsimlere Göre Başörtü Şal Seçimi

Eşarp ve şal modelleri hangi mevsimde kullanılacağı da şıklığın yakalanması açısından önemli bir detaydır. Zira şal başörtü modelleri arasında da yaz kış ayrımı bulunmaktadır. İşlevsellik göz önüne alındığında bu gerekli bir adımdır. Zira her mevsimde aynı şeylere ihtiyaç duyulmaz. Gereksinimlere göre ürünler çeşitlilik göstermektedir.

Kışın kafayı daha sıcak tutan eşarp ve başörtüler talep edilirken yaz mevsiminde mümkün olduğu kadar varlığını hissettirmeyecek hafiflikte eşarp ve şallar istenir. Yaz günleri terlemenin fazla olmasından dolayı cilde nefes aldıran ve teri emen ürünler tercih edilir. Aynı şeklide yaz – kış farkı tercih edilen modellerin renklerine de yansımaktadır. Kışın koyu renkler daha çok kullanılırken yaz için açık ve yumuşak renkler daha uygun olmaktadır.

Başörtü Şal Modellerinde Renkler

Kadınlar gerek kombinlerin gerektirdiği gerekse ten renklerine en uygun rengi kullanmak konusuna dikkat ettikleri için baş şal modelleri kapsamında renklerin yeri büyüktür. Basit bir kombine hayat vermek, ona heyecan katmak için canlı renklerden oluşan şal yahut başörtülerini kullanmak en kolay ve etkili şık olma yöntemlerindendir.

Özel gün şıklığında da renklerin önemi büyüktür. Dikkat edilmesi gereken, kombine uyumlu renklerin kullanılması ve kombinde bütünlüğün sağlanması olacaktır. Kombine ve ten rengine uygun seçilen başörtü ve şal modelleri şıklığın artmasını sağlarken ayrıca kişinin tarzıyla ön plana çıkıp sivrilmesine de yardımcı olmaktadır. Ürünlerin renklerine karar verirken kullanılacak yer ve mevsim gibi kıstaslara da dikkat edilmelidir.