Başörtü Bağlama Şekilleri

Başörtü bağlama şekilleri birbirinden farklı bir çok seçenek olarak karşımıza çıkar. Özellikle yaş gruplarına göre başörtü bağlama şekilleri farklılık gösterir. Çünkü bağlama şekilleri insanı daha genç ya da olduğundan daha olgun gösterebilir.

Sıkı sıkıya bağlamadan daha bol ve başörtü olarak şalların tercih edildiği bağlama şekilleri daha çok gençler tarafından tercih edilir. Şal kullananlar genelde şalın iki ucunu arkadan bağlayarak geri kalan ucunu omuz üzerinden geriye atarlar. Bu bağlama şeklinde mutlaka şalın sade, düz bir model olmasına özen göstermek gerekir. Her iki teknik için de sıkı sıkı bağlama ya da serbest bırakma için de başörtünün kalitesi önemlidir.

Eşarpların bağlama şekilleri şallara göre daha farklılık gösterir. Eşarpların iki ucunu sıkı sıkıya bağlamak ve boynu kapatacak şekilde bir bağlama şekli kullanmak özellikle orta yaşlarda olan bayanların çok sık tercih ettiği bağlama şeklidir. Kullanılan eşarbın kumaşı da önemlidir. Hatta kumaşın kalitesi nasıl bağlanacağı ve hangi bağlama tekniğinde daha güzel duracağına dair ipuçları verir.

Her kadın eşarp ve şal kullanırken kendine has ve yüz hatlarına uygun bağlama tekniği ve şekli geliştirebilir. Bu bağlama şekilleri zamanla oturur ve kadınların stilini oluşturur. Kadınlar yüz hatlarını kare, üçgen, uzun gibi özellikli çizgilerini bildikten sonra en uygun bağlama tekniğini kullanacaktır. Bu bağlama tekniği zamanla kişinin kendine has bir tarzını oluşturacaktır.